Mimo, że czeskie ministerstwo transportu zapowiadało na rok 2019 wprowadzenie elektronicznych opłat za autostrady i drogi szybkiego ruchu, stanie się to dopiero w roku 2021. Zatem w tym potrzebne będą jeszcze nalepki.
Na szczęście nic się nie zmieniło i roczna opłata za korzystanie z płatnych odcinków dróg wynosi dla samochodów osobowych 1500 koron. Możliwy jest także dálniční známky na krótszy okres czasu - opłata miesięczna to koszt 440 koron, a dziesięciodniowa 310. Kupon obowiązuje od początku grudnia roku poprzedzającego do końca stycznia roku następnego, czyli 14 miesięcy.
Poruszając się po drogach innych niż ekspresowe i autostrady oraz po odcinkach autostrad będących obwodnicami miast lub przebiegających przez teren administracyjny miast (są to odcinki oznakowane, należy jednak pilnować odpowiednich zjazdów), nie musimy mieć wykupionych winiet. Uważać należy na autostradowych przejściach granicznych, np. jadąc z Niemiec - często nie można tam kupić winiety, lub kantory są jeszcze po stronie niemieckiej. Aktualnie za brak winietki opłaty autostradowej grozi mandat w wysokości 5 tys. koron. Mapę i listę płatnych odcinków można znaleźć TUTAJ.
Zakup winietki nie oznacza automatycznie, że jest ona ważna. Należy wpisać na niej numer rejestracyjny pojazdu (także na drugiej części kuponu), nakleić ją w prawym dolnym rogu szyby czołowej, a drugą część kuponu zachować. Jeżeli mamy nalepione na szybie nieaktualne już winiety, odklejmy je, ponieważ istnieje ryzyko, że nadgorliwy policjant może także za to nas ukarać.
Winietki można kupić na każdej stacji paliw i poczcie. Warto jednak o tym pomyśleć zaraz po wjeździe do Republiki, ponieważ często przed samym wjazdem na autostradę nie ma stacji, a zaraz na początku autostrad „lubią” stać policjanci. Na opłatę autostradową powinniśmy mieć odłożoną gotówkę – na stacji paliw nie będziemy mogli za nią zapłacić kartą. Winietki można kupić także w Polsce, na stacjach paliw i kantorach przy granicy, ale cena ich często zawiera niemałą marżę.