Czeskim naukowcom udało się wyliczyć stalą, nazwaną Wo, która umożliwia precyzyjne ustalenie tzw. średniego poziomu morza.
Rowerem wyżej już w Czechach nie wjedziesz
Problem pomiaru wysokości n.p.m. istnieje już od kilku wieków. Każde państwo używa do tego inengo morza - np. Czesi i Polacy Bałtyckiego, Niemcy Północnego, a Austriacy Adriatyku. Tym samym każdy kraj, nawet sąsiadujący ze sobą, ma swoje zero, a różnice między nimi mogą być kilkumetrowe. Uczeni z Wojskowego Urzędu Geograficznego i Hydrometeorologicznego dzięki wyliczeniu stałej Wo, obliczyli też średni poziom morza. Okazało się, że np. wysokość Śnieżki, najwyższej góry Czech, ustalona na 1602 m powinna wynosić 1621 m.
Badanie nad stałą Wo trwały w Czechach od roku 1993, a aktualne wyniki badań wykorzystywane są już np. przez astronomów przy precyzyjnym obliczaniu czasu, ponieważ wysokość n.p.m. ma wpływ również na to. Jak stwierdzili naukowcy, po raz pierwszy w historii czas na całym świecie został ujednolicony. Jeżeli na czerwcowym zjeździe Unii Geodezyjnej i Geofizykalnej, która odbędzie się w Australii, czescy uczeni udowodnią prawdziwość swoich wyliczeń, a Unia zaaprobuje zmiany, to czeka nas wielka rewolucja geograficzna. Będzie miała ona jednak wiele pozytywnych następstw, m.in. dotyczących ułatwienia procedur i wyliczeń przy nawigacji lotniczej.