Czeskie Stowarzyszenie Przyjaciół Piwa - Sdružení přátel piva, ogłosiło wyniki ankiety na najlepsze piwo, browar i browarnika roku 2011.
Drugiego listopada, w restauracji browaru Jihlava, odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników ankiety SPP, dotyczącej najlepszego piwa roku 2011. Piwo klasyfikowano w kilku, najpopularniejszych kategoriach, a liczba branych pod uwagę piw wyniosła rekordowe 298 rodzajów! Dodatkowo wyróżniono najlepsze browary i browarnika roku.
Ponieważ Czech nie może żyć bez piwa, a do sierpnia tego roku limit zawartości alkoholu we krwi był zerowy (pisaliśmy o tym TUTAJ), dużą popularnością cieszy się piwo bezalkoholowe. Rocznie sprzedaje się go ok. pół miliona hektolitrów, a każdy szanujący się browar, ma w swojej ofercie taki trunek, a jak pokazały wyniki ankiety, niektórzy nawet więcej niż jeden rodzaj. W roku 2011 zwycięzcą w tej kategorii stał się Bernard s čistou hlavou Jantar (to pełna nazwa), ale na podium, na trzecim miejscu, znalazł się jeszcze jeden przedstawiciel browaru Bernard, też z czystą głową, ale nie Jantar. Drugie miejsce zajęło piwo Budweiser Budvar nealkoholické, z budziejowickiego Budvaru.
Mimo, że udział "dziesiątki" maleje, to nadal wynosi on około połowy czeskiego rynku, a dobra "dziesiątka" to podstawa produkcji każdego browaru, tutaj też jest największa konkurencja. A najlepszym piwem z tej kategorii w roku 2011 okazała się być Krušovická 10°, z Królewskiego Browaru Krušovice.
Od czterech czy pięciu lat, obok klasycznych "dziesiątek" i "dwunastek" i co tu kryć, także ich "kosztem", w ogromnym tempie rośnie produkcja i spożycie "jedenastek". Najlepszą z nich w roku 2011 uznano piwo Ježek 11%, z browaru Jihlava.
Królewską kategorię "dwunastek" wygrał Svijanský Rytíř, jak sama nazwa mówi ze Svijan. Piwo nietypowo jak na czeskie zwyczaje pięciokrotnie chmielone, przy czym ostanie wykonuje się na zimno, jak w przypadku piw Ale.
Kategoria Speciál roku jest najbardziej zróżnicowana (szczególnie jeśli chodzi o piwa dolnej fermentacji) i trafiają do niej wszystkie piwa z ekstraktem ponad 13°. A zwycięzcą okazała się Prácheňská Perla 14% z browaru Protivín.
W kategorii piwa półciemne zwycięzcą po raz czwarty został Primátor Polotmavý 13%, z nachodzkiego Primátora, a najlepszym piwem ciemnym ogłoszono Bernard speciální černé pivo 13%.
Po raz drugi w historii ankiety SPP ogłoszono zwycięzców w kategorii piw górnej fermentacji, a tegorocznym zwycięzcą zostało piwo pszeniczne z browaru Matuška.
Mimo pewnych kłopotów, czeskie minibrowary przeżywają rozkwit, prawdziwą perłą wśród nich jest Klášterní pivovar Strahov, który zwyciężył w tej kategorii już po raz trzeci. Wśród "pełnowymiarowych" browarów, w roku 2011 najwyżej został oceniony rodzinny browar Bernard, który w ciągu ostatnich dwóch dekad, dzięki pracy i pasji panów Bernarda, Vávry i Šmejkala, osiągnął szczyty sztuki browarniczej.
Prawdziwym mistrzem browarnictwa czeskiego może mianować się Ivan Chramosil. Ta prawdziwa legenda produkcji czeskiego piwa, przez czterdzieści lat była związana z praskim browarem U Fleků. Nagroda Browarnik Roku, jest niewątpliwie ukoronowaniem jego kariery.|
Nieregularnie przyznawane wyróżnienie za prace włożoną w rozwój rynku piwnego, Pivní počin roku, otrzymał Pavel Borowiec za wydawanie magazynu "Pivo, Beer & Ale".
{dynlist=Piwo}
Niezależnie od kategorii najwięcej głosów zdobyły wspomniane już Svijanský Rytíř i Bernard s čistou hlavou Jantar.
Pełne wyniki ankiety można znaleźć TUTAJ. Warto także zwrócić uwagę na zamieszczoną na stronie SPP listę browarów, które zostały zamknięte po roku 1990.