Na naszych stronach nie raz już wspominaliśmy o morawskich, winiarskich ścieżkach rowerowych. Są one częścią sieci Greenway w Czechach.
Jak podają dobrze poinformowane źródła (greenways.org.pl), szlaki greenways to trasy dziedzictwa przyrodniczo-kulturowego, tworzone wzdłuż rzek, historycznych tras handlowych, naturalnych korytarzy przyrodniczych i kolei. Są to wielofunkcyjne szlaki służące niezmotoryzowanym formom transportu, podróżowania i promocji zdrowego stylu życia – rowerowe, piesze, biegowe, rolkowe, wodne, konne, narciarstwa biegowego, etc. Tyle teorii, bo Czesi bardzo praktycznie podchodzą do rzeczy i wyznaczyli u siebie kilka niezwykłych tras rowerowych.
Zanim jednak nich samych, warto wspomnieć jeszcze krótko o projekcie Cyklisté vítáni, co fonetycznie brzmi jak: "cykliści jesteście witani". W założeniu ma on pomagać cyklistom znaleźć m.in. miejsce na nocleg w pobliżu wytyczonych tras rowerowych. A teraz o nich samych.
Moravské vinařské stezky - wspominaliśmy o nich już wielokrotnie, to ze względu na ich atrakcyjność i dostępność, zatem proponuję przejść od razu do opisu TUTAJ.
Jednak będąc już na terenie Południowych Moraw, warto spróbować sił także na Lichtenštejnskych stezkach i poznać historyczną spuściznę rodu Lichtenstein. Trasy wiodą w okolicach wpisanego na listę zabytków UNESCO kompleksu pałacowego Lednice-Valtice, Brzecławia oraz austriackich miast Reintal, Poysdorf a Schrattenberg.
Greenway Berounka-Střela łączy dwie rzeki środkowych i zachodnich Czech, właśnie wspomniane Berounkę i Střelę. Rozpoczyna się w miejscowości Roztoky i prowadzi przez rezerwaty (Chráněné krajinné oblasti) Křivoklátsko oraz parki przyrodnicze Jesenicko i Horní Střela. Po drodze mozna zobaczyć m.in. gród Křivoklát, miasta Rakovník, Rabštejn nad Střelou czy barokową perłę zachodnich Czech Manětín. Greenway jest wyznaczony na terenie ścieżek regionu Rakovnicko.
Vltavská cyklistická cesta, czyli Wełtawska Droga Rowerowa, wieść nas będzie od źródeł Wełtawy, na terenie Parku Narodowego Šumava, m.in. przez Kvildy, okolice zbiornika Lipno, Český Krumlov, České Budějovice, Hlubokou nad Vltavou, Týn nad Vltavou, Orlík i Štěchovice do Pragi i dalej przez Kralupy nad Vltavou do Mělníka, po ujście Wełtawy do Łaby. Trasa mierzy 456 kilometrów i jest częścią EuroVelo 7, o czym wspomnimy jeszcze za chwilę.
Labská stezka, to równie niezwykła i pełna atrakcji trasa. Prowadzi szerokim łukiem od źródeł Łaby w Karkonoszach, poprzez Vrchlabí, Jaroměř, Pardubice, Kolín, Brandýs n.L., Mělník, Litoměřice, Děčín do Pirny, leżącej niedaleko Drezna, już na terenie Niemiec.
Greenway Jizera, wyznaczona oczywiście wzdłuż rzeki Jizery, prowadzi z Gór Izerskich, przez Karkonosze, Czeski Raj, aż do ujścia rzeki do Łaby w okolicach miejscowości Káraný.
Greenway řemesel a vyznání, to trasy wyznaczone w okolicach miasta Jindřichův Hradec, majce na celu przybliżenie zanikłych rzemiosł i zawodów oraz przybliżenie historii związanej z walką o wiarę. Jest to fragment trasy Praga - Wiedeń.
Drážní stezky to wyjątkowy projekt, który wykorzystuje dla ruchu rowerowego nieczynne już odcinki tras kolejowych. W roku 2016 było ich 20, a łączna ich długość wynosiła niecałe 130 km. Oto MAPA tych tras.
Tak jak i trasa łabska, niżej wspomniane ścieżki także przekraczają granice Republiki. Są to:
Cyklostezka Brno-Vídeň, której głównymi punktami są oczywiście Brno, morawskie Ivaň, Hevlín oraz austriackie Ladendorf i Wiedeń.
Greenway Praha-Vídeň, z głównymi odcinkami wiodącymi przez Týnec nad Sázavou, Tábor, Jindřichův Hradec, Slavonice, morawskie Znojmo i Valtice oraz austriackie Mistelbach.
Greenway Krakov-Morava-Vídeň, wiedzie z Krakowa, przez Ostrawę, Ołomuniec, Morawski Kras, Brno i Południowe Morawy, do Austrii.
I tu czas wspomnieć o sieci Euro Velo, których częścią jest m.in. Stezka železné opony, czyli Szlak Żelaznej Kurtyny.
- Poprzedni artykuł
- Następny artykuł »»