Rumcajs, Żwirek i Muchomorek, Makowa Panienka i motyl Emanuel, rusałka Amalka, gajowy Robatko - te i wiele innych postaci ze znanych czeskich bajek ma ze sobą więcej wspólnego niż by się mogło wydawać.
Nazwisko Václav Cafourek, niewiele mówi nawet w Czechach. Bardziej znany jest Václav Čtvrtek, jednak i to nazwisko nic by nie znaczyło bez postaci, które rozsławiły je na całym świecie: Rumcajs, Żwirek i Muchomorek, Makowa Panienka. Postacie te sławnym uczyniły też małe miasteczko leżące na skraju Czeskiego Raju - Jičín. A dlaczego Jičín?
Václav Cafourek urodził się przed stu laty w Pradze, dokładnie 4 kwietnia 1911 (zmarł 6 listopad 1976 r.). Po wybuchu Pierwszej Wojny Światowej przeprowadził się z matką do jej rodzinnego miasta, właśnie Jičína. Spędzone wśród malowniczych gór i lasów, "doprawione" opowieściami dziadków lata dziecięce, były główną inspiracją jego twórczości - stąd opisywane historie toczyły się w okolicach Jičína, a wielu jego bohaterów nosiło nazwiska ówczesnych mieszkańców miasteczka.
Cafourek miał zostać prawnikiem, pracował jako urzędnik, a w 1940 roku napisał i opublikował opowiadanie "Whitehors a dítě s pihou". Wtedy też zmienił nazwisko na Čtvrtek (podobno miał mnóstwo pseudonimów). Po wojnie poświęcił się już wyłącznie twórczości dziecięcej. Współpracował z czasopismami dla dzieci i młodzieży, a od 1949 roku przygotowywał i prowadził dla nich audycje radiowe.
Ze słynniejszych jego bajek, które znamy m.in. z wersji animowanych należy na pewno wymienić: O makové panence, Říkání o víle Amálce, Vodník Česílko, O hajném Robátkovi a jelenu Větrníkovi. Jednak największy rozgłos przyniosły mu Pohádky z mechu a kapradí (Bajki z mchu i paproci) i oczywiście O loupežníku Rumcajsovi (O rozbójniku Rumcajsie). Słowackie dzieci mówia na niego Rumpeľ, francuzkie Roróň, szwedzkie Adolf, a wegierskie Csirizár. W języku esperanto i polskim został Rumcajs. Pierwszy filmowy odcinek można było zobaczyć 5 listopada 1967 r (w sumie powstało ich 52), ale pierwsze, krótkie opowiadanie o szewcu, który został zmuszony do zbójowania, powstało już w 1946 r.
Václav Čtvrtek za działalność literacką dla dzieci został uhonorowany w roku 1974 wpisaniem na Listę Honorową IBBY (IBBY Honour List).
Gdzie jest las Řáholec?
Wiele generacji czytelników przygód Rumcajsa, zastanawia się gdzie być może Řáholecký las. Według archiwów z lat 70-tych nazwano tak mały lasek pomiędzy Čejkovicemi, Šlikovou Vsí a Vokšicemi około trzy kilometry na południowy-zachód od Jičína. Stało się tak prawdopodobnie ze sprawą leśnika, Fantiška Dopity, który to w roku 1969 zaproponował, by tak nazwać bezimienny dotychczas las. Nazwa przetrwała do roku 1992, od kiedy to na mapach las ponownie stał się bezimienny. Aktualnie Řáholecký lasek można podziwiać przy stawie Šibeňák, gdzie w roku 2001 został posadzony przez uczestników festiwalu Jičín - město pohádky (Jičín - miasto bajki).