2018 jest rokiem, w którym obchodzone są okrągłe rocznice wydarzeń, mających wyjątkowy wpływ na historię Czechów i Słowaków. To prawdziwy rok "ósemek".
Rok 1918
Koniec I Wojny Światowej był dla wielu narodów Europy, także Czech, Słowacji i Polski, okazją na stworzenie, bądź odzyskanie swojej państwowości i niepodległości. Mimo, że ten niezwykle skomplikowany proces (to temat na osobną pracę naukową) trwał całymi tygodniami, a nawet miesiącami, to za oficjalną datę powstania Czechosłowacji przyjęto 28 październik, kiedy to Národní výbor československý (Czechosłowacka Rada Narodowa) oficjalnie ogłosił Ustawę o Powstaniu Niezależnego Państwa Czechosłowackiego (Zákon o zřízení samostatného státu československého).
Rok 1938
Niemal dokładnie 20 lat później, bo 29 października 1938 roku, miało miejsce wydarzenie będące niewątpliwą plamą na honorze międzywojnnej Europy. Mowa o podpisanym w Monachium porozumieniu dotyczącym przyłączenia części przygranicznych terenów Czechosłowacji do Rzeszy Niemieckiej, znanego szerzej pod nazwą Dyktatu monachijskiego. Dla samych Czechosłowaków było to wydarzenie wręcz traumatyczne, o czym szerzej pisaliśmy TUTAJ i TUTAJ
Rok 1948
Podobnie jak w Polsce tak i w innych państwach środkowo-wschodniej Europy okres powojenny zamiast oczekiwanej wolności przyniósł kilkudziesięcioletni czas komunizmu. W Czechosłowacji symboliczną datą zmiany ustroju uznany został 25 luty 1948 r., było to jednak zwieńczenie wydarzeń trwających od 13 lutego, a nazwanych puczem/przewrotem lutowym (przez komunistów Zwycięskim Lutym). Przy wydatnej pomocy Związku Radzieckiego, w tym tajnych agentów NKWD, władze nad powojenną, demokratyczną Republiką zostały przejęte przez komunistów.
Rok 1968
Rok ten przyniósł rozprężenie i zwiększenie swobód ekonomicznych oraz obywatelskich w Czechosłowacji. Twarzą liberalnych zmian, które zostały w międzyczasie nazwane Praską Wiosną, stał się i sekretarz Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Czechosłowacji Alexander Dubček. Niestety, chwilowy powiew wolności został stłumiony zbrojnie pod pretekstem zapobieżenia kontrrewolucji i ograniczenia wpływu zachodniego imperializmu. Operacja "Dunaj" rozpoczęła się w nocy z 20 na 21 sierpnia.
Jak twierdzą twórcy materiału przygotowanego przez Czeską Telewizję w roku 2008, takich "ósemek losu" było w dziejach Czech kilkadziesiąt, począwszy od roku 1108, kiedy to ród Przemyślidów wymordował konkurencyjny ród Wrszowców, a skończywszy na roku 1998, kiedy to czescy hokeiści zdobyli na olimpiadzie w Nagano złoty medal. W historii współczesnej Czech i Słowacji to jednak te cztery daty zasługują na specjalną pamięć.