Richard to największa hitlerowska podziemna fabryka na terenie Czech. Istnieje szansa, że będzie ona udostępniona dla ruchu turystycznego.
Fabryka B5 Richard powstała na terenie kopalni wapieni w okolicach Llitomierzyc (Litoměřice), w połowie 1944 roku. Dla celów hitlerowskich wykorzystano już istniejące chodniki, ale także nowe, drążone na jednej zmianie przez ponad 2 tys. więźniów z obozu Leitmeritz (Litomierzyce), oddziału obozu Flössenbürg. Przez 10 msc. prac zginęło tu wg. różnych źródeł nawet ponad 7 tys. osób. Długość chodników wynosi od 30 do blisko 50 km.
Kompleks Richard I mieścił hale produkcyjne części do silników czołgów i innych pojazdów wojskowych, produkowanych przez koncern Auto-Union AG. W niedokończonym kompleksie Richard II, połączonym z główną fabryką, przygotowywano produkcję urządzeń elektronicznych koncernów OSRAM i Philips. Według planów ta część kompleksu z powodu opóźnień miała zostać oddana do użytku 1 czerwca 1945 roku. Richard III zaistniał tak naprawdę tylko w planach. O kompleksie krąży oczywiście wiele niepotwierdzonych opowieści, podobnie jak w przypadku obiektów tego typu usytuowanych w Polsce, np. kompleksu Riese w Górach Sowich.
Po nieudanym wysadzeniu obiektów przez wycofujące się odziały niemieckie, fabryka została przejęta przez wojska radzieckie, a następnie pieczę nad nią sprawowała Armia Czechosłowacka. Od lat 60-tych w części obiektu składowane są odpady radioaktywne. I właśnie to oraz zły stan techniczny korytarzy, szczególnie tych niewybetonowanych przez Niemców, powoduje że koszty udostępnienia fabryki dla ruchu turystycznego są wysokie, jednak coraz częściej mówi się o takiej możliwości, zwłaszcza że kompleks leży w pobliżu licznie odwiedzanej twierdzy i byłego hitlerowskiego obozu Terezín.