Ścieżki piwne istnieją w Czechach już od ponad 20 lat i do tej pory skutecznie łączą propagację regionalnego browarnictwa z aktywnością fizyczną.
Na naszych stronach wielokrotnie wspominaliśmy o winiarskich ścieżkach rowerowych, a od początku wiosny niemal co tydzień informujemy o sezonowym otwarciu kolejnej ścieżki piwnej. Warto jednak bliżej przyjrzeć się temu zjawisku.
Według danych branżowego portalu Pivni Info, pierwsze tematyczne ścieżki piwne powstały około roku 1995 i w ich tworzenie włączyły się od początku browary Svijany, Nová Paka, Primátor Náchod, Chodovar Chodová Planá, Pivovarský dům Praha, Měšťanský pivovar w Poličce, Eggenberg Český Krumlov, Regent Třeboň, Ježek Jihlava i browar Černá Hora.
Czesi, jak wiadomo, to znani w świecie piwosze, jednak głównym założeniem ścieżek, nie było propagowanie picia piwa per se (zwłaszcza, że rowerzystów także obowiązuje na drogach poziom 0,0), ale raczej namawianie do poznawania regionów oraz lokalnych produktów i tradycji. Nie bez znaczenia jest także popularyzacja aktywności fizycznej, czy to w formie pieszej czy rowerowej, czyli podsumowując, łączenie przyjemnego z pożytecznym. Dłuższe ścieżki przygotowane są często tak, by można je było pokonywać na raty, pieszo, rowerem, samochodem, w ciągu weekendu czy nawet urlopu. Oprócz możliwości zwiedzenia browaru, degustacji piwa czy zjedzenia posiłku oferują także nocleg, a nawet usługi SPA. Przy okazji, w części z nich, można wziąć udział w konkursach i zbierać "pieczątki" jak punkty, za które otrzymuje się różnego rodzaju bonusy.
Krkonošská pivní stezka to 35 kilometrów pięknych krajobrazów czeskiej strony Karkonoszy oraz browary Hendrych, Pivovarská Bašta z piwem Krkonošský Medvěd, najstarsze i najwyżej położone schronisko w tej części Europy Luční bouda (piwo Paroháč), pensjonat Andula (piwo Fries), browar Trautenberk oraz Pecký pivovar.
Krušnohorská pivní stezka znajduje się w zachodnich Czechach, na znanych już także wśród polskich piwoszy chmielarskich terenach w okolicy Żatca. Mimo, że oficjalnie pod auspicjami żateckiego browaru, łączy doświadczenia także innych czeskich oraz niemieckich browarników i prowadzi po obu stronach granicy.
Podorlická pivní stezka to najdłuższa taka trasa w Republice, leżąca u stóp Gór Orlickich, łącząca sobą browary w Rychnově nad Kněžnou, Dobrušce i Potštejnu, które oczywiście można także zwiedzać. Częścią trasy jest także hotel Studánka, który oprócz noclegu oferuje choćby zabiegi SPA.
Pivovarská cyklotrasa Oslavany łączy miejski zamkowy browar w Oslavanach z browarem Dalešice znanym choćby z filmu Postrzyżyny Jiřího Menzla. Jest to też przy okazji bardzo urozmaicona trasa trekingowa, dla prawdziwych miłośników cykloturystyki.
Beskydská pivní stezka zwana też Beskidzką Trzynastką, łączy w w tym roku 14 browarów, głównie małych, choć znalazł się tu najpopularniejszy na Śląsku i Morawach Radegast.
Kilka, niewątpliwie ciekawych tras piwnych oferują także Południowe Czechy. Prowadzą one m.in. przez Czeskie Budziejowice, Czeski Krumlov, Hlubokou nad Wełtawą czy Protivin.
Pivní cyklostezka Poddžbánskem w środkowych Czechach prowadzi z Lužné na Rakovnicku, do browaru Krušovice i dalej terenami chmielarskimi dookoła Poddžbánského pivovaru.
Są też trasy krótsze, przeznaczone dla pieszych turystów, np. Wezlova pivní stezka, lub związane z tylko jednym browarem jak Pivní stezka Petra Bezruče (Černá Hora) czy przejmujące od niego nazwę, jak trasy Radegast Cyklotrack.
Oczywiście to tylko propozycje i samemu można sobie zaplanować interesującą trasę. TUTAJ można znaleźć informację o najlepszym czeskim piwie, a piękną, interaktywną, wzruszającą każdego prawdziwego miłośnika piwa mapę, uwzględniającą bodajże wszystkie czeskie browary znaleźć można TUTAJ.